SDH MALŠOVA LHOTA
Uvodní fotka pro stránky

Bleskové povodně na Olomoucku

Naše jednotka společně s jednotkami Třebeš, Břehrad, Plačice a Plácky odjela v ranních hodinách dne 9.6.2020 jeli do obcí Oskava a Šumvald na pomoc při odklízení následků po bleskové povodni, která v noci z neděle (7.6.2020) na pondělí zasáhla Uničovsko a část Šumperska.

Celá tato akce byla organizována v pondělních nočních hodinách a ráno vyjelo osmnáct dobrovolníků z řad již zmíněných JSDH.

9.6.2020

Naše jednotka dorazila první den dle domluvy do vesnice Oskava, která leží nedaleko Šumvaldu a byla zde po zbytek dne společně s jednotkou z Plačic. Zatímco jednotka z Plačic pomáhala v rodinných domech, kde žijí starší lidé. Naše jednotka byla vyslána k panelovému domu. Po obhlédnutí celé situace, jsme ve sklepě domu začali s vyčerpáváním zbylé vody, které bylo ve sklepě stále dost na použití kalového čerpadla. Po několika hodinách se nám podařilo odčerpat většinu vody a mohlo započít odklízení bahna. Během následujících pár hodin a odklízení jsme byli schopni téměř vyčistit celou větší část sklepu a některé místnosti vyčistit úplně za pomoci obyvatelů panelového domu. Za pomocí stěrek a vysavačů jsme vždy dolikvidovali zbytky bahna, které přetrvali po odklízení pomocí lopat. Celkově jsme v tomto sklepě strávili přibližně osm hodin a ke konci dne byl skvělí pocit, když bylo těch osm hodin naší a práce místních vidět. V sedm hodin večer následovalo hodinové balení a čištění našich věcí, které jsme u tohoto zásahu potřebovali a poté následoval odjezd na místo setkání s jednotkou z Plačic v místní hasičské zbrojnici. Po převlečení do čistého, nabrání vody do cisteren a rozloučení s místními hasiči jsme se vydali na 35 kilometrů dlouhou cestu k místu noclehu. Cestou jsme měli možnost projet vesnicí Šumvald a bylo nám jasné, že další den bude minimálně stejně náročný, protože jsme věděli, že se další den připojíme ke kolegům z Třebše, Plácek a Březhradu právě v Šumvaldu.

10.6.2020

V úterý ráno jsme měli být v osm hodin všichni v Šumvaldu a vzhledem ke vzdálenosti od místa kde jsme trávili noc jsme vyjížděli už v půl osmé. Poté co naše kolona dorazila do Šumvaldu jsme obdrželi pokyny od štábu, na jaké adresy se máme vydat. Poté co jsme udělali vše s čím chtěli obyvatelé těchto domů pomoci tak jsme pokračovali v dané lokalitě, kde sami místní si nás hledali a žádali o pomoc. Tímto způsobem se nám postupně už hromadil seznam domů, kam máme jet. Tímto způsobem jsme během pár hodin stihli alespoň nějakým způsobem pomoci, a to u osmi domů. Kde jsme převážně čerpali bahnitou vodu ze studny, nebo se pokoušeli zlikvidovat nánosy bahna ve sklepě. Následně když už nám došel seznam prací, které jsme přislíbili jsme kontaktovali našeho velitele a dle domluvy jsme se společně vydali zpátky do Hradce Králové.


Odkaz na galerii z místa události

Logo Hradce Králové
logo firmy Servise D11
Odkaz na autoopravnu Jaroslava Luňáka
Odkaz na KMs Malšova Lhota
oddělující linka
Logo firmy Elicompe
Ing. Pavel Rambousek
oddělující linka
©2020 - SDH MALŠOVA LHOTA